آدرس : کاشان – بلواردانش – دانش 23 – مجتمع امین

نکات طلایی تنظیم دادخواست از نظر یک وکیل

برای طرح کردن هرگونه دعوی حقوقی در دادگستری طبق ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی ، اولین قدم تنظیم دادخواست است. در پاسخ به سوال دادخواست چیست میتوان گفت به کاغذ پرینت گرفته شده ای گفته میشود که قسمت های از پیش تعیین شده و اختصاصی دارد. شاکی باید آن را تکمیل و سپس تقدیم دادگاه کند. توجه داشته باشید که اگر شکایت و درخواست حقوقی خود را در کاغذ های دیگر بنویسید به آن رسیدگی نمی‌شود.

وکیل تنظیم دادخواست میتواند نقش مهمی در نگارش و مطرح کردن شکایت شما در دادگاه داشته باشد. فراموش نکنید که وکیل مجرب پایه یک دادگستری در تمامی پرونده های حقوقی نقش مهمی ایفا می‌کند.

در دادخواست چه مواردی درج می‌شود؟

در یک دادخواست موارد مهمی نوشته میشود. اولین مورد مشخصات خواهان ( شکایت کننده ) و خوانده ( فردی که از او شکایت شده ) است. مشخصات شامل نام ، نام خانوادگی ، شغل (ضروری نیست) ، محل زندگی طرفین دعوی است. همچنین در صورتی که با کمک وکیل پرونده خود را پیگیری میکند مشخصات او را هم باید در دادخواست درج کنید. دومین قسمت مشخص کردن خواسته و بهای آن است. قسمت بعدی شامل پیوست های دادخواست است که میتواند در تسریع رسیدگی به شما کمک کند. آخرین قسمت هم مربوط به شرح دادخواست می‌باشد. در این قسمت شرح مختصری از دلایل و مدارک مربوطه با اشاره به پیوست ها می‌نویسیم.

نکات مهمی که باید در تنظیم دادخواست رعایت شود
در تنظیم لوایح حقوقی نکات مهمی وجود دارد.

هنگام نوشتن دادخواست به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • اگر محل زندگی خوانده مشخص نباشد طبق قانون عدم ذکر آن مشکلی ایجاد نمی‌کند اما باید مراحلی اضافه تر طی شود تا دادگاه برگزار شود.
  • بها فقط در موارد مالی باید ذکر شود اما خواسته در همه دعاوی باید نوشته شود.
  • خواسته خود را حتما به صورت واضح بنویسید و از نوشتن خواسته به صورت مبهم خودداری کنید.
  • اشخاص حقوقی در قسمت آدرس باید مورد ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها را بنویسند تا از هرگونه مشکل در آینده جلوگیری کنند.
  • زبان رسمی ایران فارسی است و دادخواست هم باید فارسی تنظیم شود. اگر به زبان و لهجه محلی بنویسید به آن رسیدگی نمی‌شود.

نمونه متن دادخواست

در ادامه مبحث دو نمونه دادخواست پر شده برایتان درج کرده ایم. اولین نمونه دادخواست طلاق توافقی است.

متن دادخواست طلاق توافقی

دومین مثال نمونه دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت است.دادخواست انحصار وراثت

نحوه پیگیری دادخواست

با پیشرفت تکنولوژی و دسترس همگانی مردم به اینترنت ، قوه قضائیه بخش زیادی از خدمات خود را در قالب پرتال های اینترنتی ارائه کرد تا نیاز به مراجعات حضوری کمتر شود. از جمله این موارد میتوان به پیگیری اینترنتی دادخواست اشاره کرد. برای این کار کافیست به سامانه ثنا به آدرس adliran.ir مراجعه کنید.

سامانه ثنا تنها مرجه پیگیری درخواست شما است.
سامانه ثنا تنها مرجه پیگیری درخواست شما است.

در صورتی که قبلا عضو این سایت هستید با وارد کردن رمز و کدملی خود به راحتی میتوانید پرونده خود را پیگیری کنید. در غیر اینصورت با عضو در سامانه این کار قابل انجام است.

چرا باید از وکیل تنظیم دادخواست کمک بگیریم؟

وکیلی که تجربه زیادی در دعاوی مختلف دارد کمک زیادی به شما می‌کند. شاید با مطرح کردن شکایت خود و عدم تنظیم صحیح با موضوع رد دادخواست مواجه شوید. رد دادخواست مشکلات فراوانی از جمله اتلاف وقت و هزینه شما را به دنبال دارد. اگر از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم درمی‌یابیم که شاید توانایی بیان واضح مشکل خود را نداشته باشیم. همچنین نحوه ارائه پیوست‌ها و مدارک اهمیت بالایی دارد.

دلایل بالا تنها بخشی از مشکلات و معایب عدم مشاوره با وکیل تنظیم دادخواست است پس بهتر است در تمام مسائل حقوقی خود قبل از هرگونه اقدام با متخصص این حوزه مشورت کنید تا در آینده پشیمان نشوید. ما در گروه وکلای مشفق با دانش و تجربه خود آماده تنظیم دادخواست آنلاین برای کسانی که امکان مراجعه ندارند هستیم. برای این کار کافیست تا با سوده مینوئی وکیل پایه یک دادگستری از طریق واتس اپ یا تماس تلفنی به شماره 09138610429  در ارتباط باشید.

وکیل آنلاین تنظیم دادخواست
وکیل تنظیم انواع دادخواست حقوقی

انواع دادخواست

این موضوع حقوقی انواع مختلفی دارد که ما آن را به دسته های زیر تقسیم کرده ایم. برای خواندن زیر مجموعه هریک روی آن کلیک کنید.

وکیل دادخواست بیمه
سوالات شما
  • در هنگام تنظیم دادخواست چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نوشتن دادخواست از مسائل مهم در مطرح کردن شکایت است. در این مقاله به چند نکته مهم اشاره کردیم.

  • انواع دادخواست شامل چه مواردی میشود؟

دادخواست خانواده ، امور حسبی ، بیمه و تجاری تنها بخشی از انواع آن است که خود شامل زیر مجموعه های زیادی می‌باشد.

  • وکیل تنظیم دادخواست چه نقشی در پرونده دارد؟

تنظیم دادخواست پیچیدگی خاص خود را دارد. در نتیجه با کمک یک وکیل میتوانید به بهترین شیوه شکایت خود را بیان کنید تا از هرگونه مشکل حتمالی جلوگیری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.