اختراع چیست؟

اختراع در هر کشور بر مبنای الگوها و قوانینی که اداره مربوطه در مورد ثبت اختراع وضع کرده است، تعریف می شود و وکیل هرکشور با آن آشنا هست. به طور مثال در ایران به تمام نوآوری ها و ایده های رویاپردازانه اختراع محسوب نمی شود، بلکه مطابق با ماده 27 قانون ثبت علائم و اختراعات، تعریف اختراع به شکل زیر است:

 • ارائه یک وسیله و یا محصول صنعتی نوین و جدید که نمونه آن قبلا مشهود نشده باشد
 • ساخت یک وسیله و یا تجهیز جدید و یا به کار بردن وسایل موجود به روشی جدید برای به دست آوردن نتایج جدید در یک حوزه صنعتی و یا تحصیل یک محصول جدید

چه اختراعاتی را می توان ثبت کرد؟

برای آنکه بدانید که آیا اختراع شما قابلیت ثبت را دارد ، هم اکنون میتوانید با وکیل ثبت اختراع سید میثم رضویه ( وکیل آران و بیدگل) تماس بگیرید. اختراع های قابل ثبت، اختراعاتی هستند که داور را بتواند در زمینه های حقوقی، علمی و قوانین مربوطه توجیح کند. هر داور ثبت اختراعی به اولین چیزی که در یک اختراع توجه می کند، نوآوری ها است. یک اختراع باید مسئله ای را در صنعت حل کند و یا مشکلی که اختراعات قبل داشتند را حل کرده باشد، در این صورت می توان گفت که احتمال ثبت وجود دارد، در صورتی که نوآوری های بیان شده قبلا توسط مخترعین دیگر و یا محصولات مشابه به ثبت نرسیده باشد.

نکته قابل توجه این است که اگر برای شخصی ثبت اختراع در خارج صورت گرفته باشد، در ایران نیز می تواند آن را ثبت کند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

لازم نیست که مخترع ایرانی باشد که بتواند اختراع خود را در ایران نیز ثبت کند، بلکه هر غیر ایرانی ای نیز می تواند در ایران ثبت اختراع انجام دهد با این شرط که کشور دوم قوانینی بر خلاف این موضوع نداشته باشد.

ماده 30 قانون ثبت علائم و اختراعات
اختراع باید در جهت رشد صنعت باشد

ثبت کردن اختراع چه مزیتی دارد؟

در ابتدا باید گفت که هنگامی که یک ایده به مرحله عمل می رسد و در نهایت یک اختراع شکل می گیرد، چه بهتر که بتوان آن را به شکل رسمی و قانونی ثبت کرد و از مزایای ثبت اخترع در رزومه های کاری ( استخدام)، سربازی و اعزام به خدمت و تحصیلی در داخل و یا خارج از ایران می توان بهره برد.

با ثبت و گرفتن کد ثبت، شما می توانید از سرقت آن جلوگیری کنید و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که ایده برای شما نبوده است.با ثبت اختراع سود های مالی و مزیت های کاری بسیاری برای شما فراهم می شود که براحتی می توانید از این مزیت ها در جهت ارتقا شغلی بهره بگیرید.

شرکت های دانش بنیان و یا مراکز فناوری اطلاعات برای افراد دارای گواهینامه ثبت اختراع موقعیتی فراهم می کنند که راهی صنعت شوند و فضای اشتغال فراهم می کند. با ثبت اختراع امکان احداث شرکت دانش بنیان برای مخترع وجود دارد. نکته جالب توجه اینکه افرادی که تا قبل از کنکور سراسری ثبتی داشته باشند در آزمون برای آن ها امتیازی اعمال می شود.

برای ثبت اختراع چه مدارکی نیاز است؟

مدارک لازم برای ثبت اختراع به شرح زیر است:

 • توصیف اختراع: فایلی که تمام مشخصات اختراع را، گام ابتکاری اختراع، اختراع های مشابه پیشین و … را شرح داده باشد.
 • نقشه اختراع: فایل نقشه اختراع باید یک نمای شماتیک از نماهای مختلف اختراع باشد. و معمولا قطعات اختراع با عدد شماره گذاری شده و در فایل توصیف به تشریح این قطعات پرداخته می شود.
 • فایل ادعانامه: این فایل شامل ادعاهایی است که مخترع در فایل تشریح به آن ها اشاره کرده است و نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ادعاها و فایل توصیف باید همدیگر را پشتیبانی کنند.
 • اظهارنامه ثبت اختراع: شامل تمام فرم ها و اطلاعاتی است که مخترع و یا وکیل قانونی او در سایت مربوطه ثبت می کنند.
گواهی نامه ثبت اختراع
یک نمونه از گواهینامه ثبت اختراع

فرایند ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع به شرح زیر است:

 1. وارد شدن به بخش ثبت اظهارنامه در سایت اداره کل مالکیت صنعتی

  تمام اطلاعات مربوط به مخترع، فایل ها و ضمائم باید بارگذاری شوند، عنوان اختراع و فایل کوتاه از شرح اختراع ، وکیل قانونی و در نهایت پرداخت هزینه (به صورت اینترنتی) جهت بررسی اختراع انجام شده و یک شماره تحت عنوان شماره اظهارنامه برای شما ثبت می شود.

 2. موافقت کردن با تعهد نامه های مربوطه در سایت

 3. انتخاب نوع اظهارنامه

  متقاضی یا به داوری اختراع اعتراض دارد و یا می خواهد اختراع ثبت کند

اهمیت شماره ثبت اظهارنامه در آن جا مشخص می شود که اگر همزمان دو فرد در مورد یک اختراع ادعا کنند، بر مبنای تاریخ ثبت شماره اظهارنامه قضاوت می شود که این اختراع متعلق به چه کسی است.

درج هرگونه اطلاعات اشتباه موجب اتلاف وقت و هزینه های شما میشود ، پس بهتر است قبل از هرگونه اقدامی از مشاوره های وکیل ثبت اختراع استفاده کنید.

مراحل ثبت اختراع

هزینه ثبت اختراع

بر طبق تعرفه هایی که در سایت مرکز مالکیت معنوی ارائه شده است، هزینه هایی که مخترع در ثبت اظهارات تحت عنوان هزینه ثبت اختراع می پردازد به شکل زیر است:

ردیفاقلام هزينهشخص حقيقيشخص حقوقي
1حق ثبت اظهارنامه و اظهارنامه تقسيمي10.000100.000
2هزينه ثبت سالانهسـال اول تا پنجـم، هـر سـال معـادل 100000 ريالسال ششم تا سال دهم، هرسال معادل 200000 ريالسال يازدهم تا پانزدهم، هرسال معادل 300000 ريالسال شانزدهم تا بيستم، هرسال معادل 400000 ريال10 برابر مبلغ تعيين شده براي اشخاص حقيقي
3جريمه تأخير در پرداخت هزينه سالانهمعادل نصف قسط سالانه در دوره‌هاي پنج ساله مربوط
4هزينه استعلام براي انتقال،  اجازه بهره‌برداري يا اعراض50.000500.000
5حق‌ثبت انتقال قراردادي و قهري300.0003000.000
6حق ثبت مجوز بهره‌برداري يا فسخ و خاتمه آننصف هزينه انتقال قراردادي و قهري
7هزينه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آنمعادل حق ثبت اظهارنامه
8حق ثبت انتقال اظهارنامه يا اجازه بهره‌برداري از آن50.000500.000
9حق ثبت تغييرات (غيراز انتقال مالكيت و اجازه بهره‌برداري)50.000500.000
10هزينه صدور گواهي المثني100.0001000.000
11هزينه رونوشت مصدق500050.000
12هزينه اخذ تأييديه تسليم اظهارنامه يا صدور گواهي نامه اختراع15.000150.000
13هزينه رسيدگي به اعتراض به ردثبت(کمسیون)500.000750.000
14هزينه رسيدگي به اعتراض به تقاضاي ثبت(کمسیون)1.500.0003.000.000
15وديعه تسيلم دادخواست ابطال به دادگاه3.000.0004.500.000
16هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين‌المللي به عنوان اداره مبدأ50.000500.000

مشاور و یا وکیل ثبت اختراع

مشاوره یا وکیل ثبت اختراع تمام کارهای حقوقی و روند ثبت را برای مخترع و یا مخترعین به عهده می گیرد. اینکه در تمام مراحل از یک وکیل و یا مشاوره حقوقی ثبت اختراع کمک گرفته شود، دقیقا به این معناست که شما به خاطر نداشتن تجربه و اطلاع نداشتن از اینکه به چه صورتی یک اختراع قابل ثبت است، گواهینامه ثبت اختراع خود را از دست ندهید.

جزئیات و قوانینی که در ثبت اختراع وجود دارد از دلایلی است که هر مخترع نیاز دارد که در کنار یک فرد حقوقی و آشنا با قوانین این کار را انجام دهد. ثبت اختراع و فرایندی که طی می کند دقیقا مشابه شخصی است که قرار است در دادگاه از اظهارات خود دفاع کند، حال اگر بدون وکیل به دادگاه بروید چه اتفاقی می افتد؟ با یک سری کلمات و جملات تخصصی در زمینه اختراع مواجه می شوید که شاید اگر در مورد آن کلمات و اصطلاحات آگاهی داشتید می توانستید از خود دفاع کنید.

بنابراین از اهمیت وکیل ثبت اختراع و یا مشاوره ثبت اختراع غافل نشوید و تا جایی که امکان دارد روند را با یک وکیل متخصص و با تجربه  که از نحوه ثبت اختراع آگاهی دارد، پیش ببرید. هنگامی که تمام فایل های مربوط به اختراع توسط داور مربوطه بررسی می گردد، داوری در طی یک یا دو جلسه کارشناسی و تحقیقات انجام داده سوالاتی را از مخترع می پرسد و تمام نتیجه ثبت یا رد اختراع به پاسخ مخترع به کارشناسی وابسته است، حتی بیان یک جمله و یا ارائه یک سند اضافه می تواند به طور کامل مراحل را را برای شما در جهت مثبت و یا منفی به پایان برساند.

وکیل ثبت اختراع

بنابراین اگر هنوز وارد سامانه ثبت اظهارات نشده اید، قبل از همه چیز با یک مشاوره حقوقی در این زمینه مشورت بگیرید، علی الخصوص اگر اشراف کامل به اختراع و نوآوری های بیان شده ندارید. بنابراین اگر می خواهید که در روند ثبت اختراع هیچ حقی از شما به دلیل نداشتن اطلاعات کافی حقوقی و یا نداشتن تجربه ضایع نشود، حتما از متخصصین با تجربه کمک بگیرد و ثبت اختراع تضمینی را برای خود رقم بزند. وکلای زیادی هستند که تحت عنوان وکیل ثبت اختراع بین المللی در این زمینه فعالیت می کنند و این خود نشان دهنده اهمیت داشتن وکیل در روند ثبت است.

به این مقاله امتیاز بدهید!