اصلاح شناسنامه از جمله امورات ثبتی است که در حال حاضر افراد بسیاری به دنبال انجام آن هستند. افراد به دلیل اموری چون تغییر نام و نام خانوادگی، تغییر سن و یا ابطال آن به وکیل اصلاح شناسنامه نیاز پیدا می کنند. به دلیل طلاق های صورت گرفته خیلی از زنان و مردان به دنبال حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه شان هستند. تمامی این امور روند قانونی را طی می کنند تا شناسنامه مورد نظر به دست شما برسد. قابل توجه است که اگر شما نیز به مسئله حقوقی نیاز پیدا کرده اید، بهتر است این مقاله را به دقت مورد مطالعه قرار دهید تا از پروسه وقت بر آن آگاه شده و لزوم واگذاری این امور به گروه وکلای با تجربه را بدانید.

آشنایی با روند درخواست اصلاح شناسنامه

پیشتر متوجه شدید که روند اصلاح شناسنامه پروسه قانونی و چند مرحله بوده و بهتر است از یک وکیل با تجربه و با مهارت برای آشنایی با این امور کمک بگیرید. بسیار پیش آمده است که افراد از نام کوچک خود ناراضی هستند و در پی تغییر شناسنامه بر می آیند. قابل ذکر است که براساس مصوبات قانون اساسی تغییر سن شناسنامه بیشتر از پنج سال امکان پذیر نبوده و منوط به طی مراحل قانونی است. یکی از موارد دیگر اصلاح حذف پسوند نام خانوادگی افراد است که در کشور شاهد افزایش این موارد هستیم.

برای درخواست اصلاح شناسنامه کلیه اسناد مورد نظر عبارتند از:

  • ابتدا لازم است فرد مربوطه درخواست کتبی مبنی بر تغییر مورد نظر را تهیه کند، برای این امر می توانید از وکیل اصلاح شناسنامه کمک بگیرید. آنها می توانند فرد را در این پروسه کاملا راهنمایی کنند.
  • اصل شناسنامه تصویردار به همراه عکس جدید در بین اسناد الزامی است.
  • برای ویرایش نیاز به واریز وجه می باشد که برای هر تغییر میزان مربوطه متفاوت است و می توانید آن را از اداره ثبت احوال جویا شوید. در صورت اتخاذ وکیل قانونی تمامی این موارد بر عهده وی خواهد بود و شما با خیال راحت منتظر نتیجه کار خواهید ماند. فیش مربوطه به تغییر و اصلاح شناسنامه باید در شعب بانک ملی ایران پرداخت گردد.

گام های لازم برای تغییر مندرجات شناسنامه

جهت تغییر نام و نام خانوادگی، ارایه دادخواست اصلاح شناسنامه بایستی توسط وکیل مربوطه به دادگاه ارئه شود. دادگاه حکم تغییر را صدور کرده و به دفاتر ثبت احوال ارجاع می دهد. بسیار قابل ذکر است که تمامی موارد اصلاح شناسنامه بایستی در محل صادره و محل زندگی فرد انجام شود. بر فرض مثال اگر شناسنامه فرد در شهر اصفهان صادر شده است، وی نمی تواند این امور را در شهر تهران پیگیری کند.

می توان گفت که تغییر نام از تغییر نام خانوادگی پروسه آسانتری است. برای تغییر نام خانوادگی نیاز است که افراد در دفاتر مخصوص ثبت اسناد دارای شرجه خانوداگی باشند و در صورت فوت فرد قیم، این حق به وارثان قانونی فرد محول می شود. کلیه اسامی که براساس شئونات اسلامی و ایرانی موجب هتک حرمت به این شئونات هستند و کلیه نام های مرکب می توانند براحتی توسط وکیل اصلاح شناسنامه تغییر یابند.

اصلاح سن در شناسنامه

اصلاح تاریخ تولد در شناسنامه
چگونه میتوان سن شناسنامه ای را اصلاح کرد؟

برای تغییر سن فرد متقاضی بایستی وکیل در زمان اداری به دبیرخانه کمیسیون تشخیص سن اداره ثبت احوال مراجعه کند و مدارک مربوطه را تحویل آنها دهد. خود فرد متقاضی پس از اعمال تاریخ جلسه مورد نظر، بایستی با در نظر داشتن شناسنامه در جلسه حضور پیدا کند. عدم حضور فرد در زمان مربوطه به معنی حذف پرونده از روند قانونی است. در صورت عدم توافق شورای جلسه مورد نظر مبنی بر تغییر سن فرد هیچ گونه درخواست مجدد دیگری پذیرفته نخواهد شد.یک وکیل اصلاح شناسنامه تمام پروسه بالا را برعهده دارد.

اصلاح شناسنامه متوفی

حذف نام متوفی از شناسنامه همسرش براحتی صورت می گیرد و همسر سابق وی می تواند با در دست داشتن سند ازدواج و شناسنامه خود به اداره ثبت احوال مراجعه کرده و این امور را مرتفع سازد. ابطال شناسنامه فرد در سه مورد زیر صورت می گیرد: در صورت فوت فرد و ترک تابعیت، برخی اوقات دادگاه مورد نظر رای قطعی در مورد ابطال شناسنامه فردی را صادر می کند که از جمله موارد استثنایی و خاص است. تمامی این امور بایستی از طرف دادگاه مربوطه به دفاتر ثبت احوال ارجاع داده شود. بهتر است این امور را به وکیل اصلاح شناسنامه با تجربه بسپارید تا بتواند در انجام بهتر این امور شما را راهنمایی کند.

نگارش دادخواست اصلاح شناسنامه

اولین و ضروری ترین اقدام لازم برای اصلاح شناسنامه تهیه دادخواست اصلاح شناسنامه است. در این دادخواست بایستی به طور دقیق و مختصر در مورد تغییر مورد نظر مبنی بر تغییر نام، نام خانوادگی، سن و حذف نام همسر سابق بایستی توضیح داده شود و در قالب نامه رسمی علت تغییر ذکر شود. در آخر امضا و نگارش تاریخ فراموش نشود. در صورت ایجاد دادخواست توسط وکیل مربوطه این نامه به بهترین شکل ممکن به اداره ثبت احوال ارجاع داده خواهد شد و روند تغییر در سریعترین زمان ممکن و در بهترین شرایط انجام خواهد شد.

بهتر است بدانید که در حال حاضر دعوی تغییر و اصلاح شناسنامه از جمله امورات بسیار حساس اداره ثبت احوال بوده و برای اعمال آن تکلیف قطعی وجود ندارد. بنابراین بهتر است در امور مربوط به شناسنامه از قبیل انتخاب نام فرزند و سن وی و یا انتخاب نام خانوادگی جزئیات مورد نظر را در نظر بگیرید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

توصیه وکیل اصلاح شناسنامه

برای انجام این پروسه بهترین کار ممکن این است که مسائل خود در این زمینه را به گروه وکلای با تجربه بسپارید تا با آسودگی کامل مشکلات حل شده و نتیجه بهتری کسب کنید و در کنار آن از صرف وقت و هزینه بالا جلوگیری کنید.

دادخواست اصلاح شناسنامه
اقدامات وکیل ثبت احوال و اصلاح مغایرت

برای اطلاع از ریز جزئیات تصحیح شناسنامه می توانید از وکیل ثبت احوال در این زمینه مشاوره و راهنمایی بگیرید. اصلاح مغایرت شناسنامه از جمله دیگر مواردی است که وکیل ثبت احوال وظیفه رسیدگی به امور تغییر و ناهماهنگی در شاسنامه را بر عهده دارد. ممکن است موارد بسیار نادری از قبیل غلط املایی، اشتباه در نام مورد نظر و عدم درج نام همسر در شناسنامه جدید رخ دهد که این اشتباهات را وکیل ثبت احوال مدیریت کرده و در کمترین زمان ممکن آنها را مرتفع می سازد. در آخر مقاله قصد داریم به سوالات متداول به صورت کوتاه پاسخ دهیم.

به این مقاله امتیاز بدهید!