برای شروع یک زندگی خانوادگی داشتن منزل یکی از موارد مهم است. از نظر قانون یکی از وظایف مهم مرد تهیه مسکن مناسب و مستقل (زوجه میتواند در منزلی که با افراد دیگر مشترک است زندگی نکند) برای همسرش است. ممکن است زوجه از شرایط خانه تهیه شده رضایت نداشته باشد و موضوع الزام به تهیه مسکن مطرح کند. توجه داشته باشید اگر مرد منزلی متناسب با شئونات زن تهیه کند و او از حضور در مسکن خودداری کند، مرد میتواند دادخواست الزام به تمکین را توسط وکیل تنظیم و به دادگاه تقدیم کند. اهمیت این بحث در حدی است که گاهی مواقع طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن رخ می‌دهد. در ادامه جزئیات این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم.

دادخواست الزام به تهیه مسکن

همانطور که در ابتدا مقاله گفتیم دادخواست الزام به تهیه مسکن تنها راه قانونی ارئه خواسته خود به دادگاه است. برای اینکار میتوانید یکی از راهکار‌های زیر را انتخاب کنید. در دو روش زیر شما به سند ازدواج و شناسنامه یا کارت ملی زوجه نیاز دارید.

اولین روش این است که خودتان با تهیه فرم الزام به تهیه منزل و تکمیل آن، شخصا آن را تقدیم دادگاه کنید. توجه داشته باشید بخشی از کار در دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می‌شود. فراموش نکنید که این روش به احتمال زیاد وقت و هزینه شما را اتلاف کند زیرا تمام کارهای حقوقی مراحل مخصوص به خود را دارد و ممکن است شما با آن آشنایی کافی را نداشته باشید.

دومین و بهترین راهکار کمک گرفتن از وکیل الزام به تهیه مسکن است. با این کار تمام مراحل کار بدون خطا و اتلاف وقت انجام می‌شود. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با وکلای گروه مشفق در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مشاوره آنلاین با وکیل زن
وکیل زن الزام به تهیه مسکن

زندگی در خانه پدر شوهر

به دلیل مشکلات مالی در ابتدا شروع زندگی مشترک، برخی از داماد ها ترجیح می‌دهند تا در خانه پدر خود ساکن شوند و در آینده نسبت به تهیه خانه ای جداگانه اقدام کنند. حق زن طبق قانون سکونت در منزل مستقل است اما اگر زوجه در منزل پدر شوهر مشکلاتی داشته باشد که شان و منزلتش زیر سوال برود، وی میتواند اعتراض خود را به مراجع قانونی تحت انواع الزام به تهیه مسکن اعلام کند. دادگاه با بررسی شرایط رای نهایی را صادر می‌کند.

مشکلات مالی از مهمترین دلایل زندگی در خانه پدر شوهر و مادر شوهر است.
مشکلات مالی از مهمترین دلایل زندگی در خانه پدر شوهر و مادر شوهر است.

طلاق به دلیل عدم تهیه مسکن

مطابق ماده 1107 پرداخت وقت از وظایف زوج می باشد که یکی از موارد پرداخت نفقه، تهیه مسکن است. در نتیجه اگر زوج از پرداخت نفقه امتناع کند زوجه میتواند به دادگاه مراجعه و زوج را محکوم به پرداخت نفقه کند. اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کند و مسکن را تهیه نکند، زوجه میتواند از دادگاه حکم طلاق با توجه به عدم پرداخت نفقه که از شروط دوازده‌گانه زمان عقد است بگیرد.

امتناع از خرید یا تهیه مسکن مناسب میتواند منجر به طلاق شود.
این کار با توجه به قوانین مربوط به نفقه امکان پذیر است.

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه یا مرض.

ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی