یکی از موارد حقوقی مربوط به اصلاح شناسنامه که بسیار پرسیده می‌شود این است که آیا تغییر سن امکان پذیر است؟ درچنین مواردی فرد ادعا می‌کند که شناسنامه متعلق به خودش است ولی به دلایل مانند اشتباه کارمند اداره ثبت احوال تاریخ تولدش نادرست ثبت شده است. برای اینکه مطلع شوید دلیل شما هم قانونی است میتوانید با وکیل تغییر سن در تماس باشید.

توجه داشتید باشید که تغییر سن برای مواردی مانند ازدواج، مهاجرت، ورزش و … نیاز به مدارک معتبر دارد. لطفا مقاله زیر را ابتدا با دقت بخوانید و سپس در صورتی که شرایط تغییر سن را داشتید و نیاز به مشاوره حقوقی داشتید، نسبت به رزرو وقت مشاوره با وکیل کاشان از طریق سایت اقدام فرمایید. لطفا در صورتی که مدارک کافی ندارید از تماس با شماره های روی سایت خودداری فرمایید. تشکر

به موجب ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها مصوب مجلس شورای اسلامی تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع است.

ماده واحده تغییر سن مصوب 2 بهمن سال 67

شاید با خواندن قانون بالا فکر کنید که تغییر تاریخ تولد هیچ راهکار قانونی ندارد ولی تبصره ای وجود دارد که اگر خواهان با داشتن مدرک و سند معتبر و اگر تفاوت سن واقعی با شناسنامه ای وی بیش از پنج سال باشد میتواند تنها یکبار شناسنامه اش را اصلاح کند.  در ادامه ماده واحده تغییر سن را بررسی می‌کنیم.

چه مرجعی مسئول رسیدگی به دعوی تغییر سن است؟

اگر متقاضی مدعی باشد که سنش بیش از 5 سال با شناسنامه اختلاف دارد، باید با ارائه مدارک به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه مراجعه کند. استشهاد نامه ، برگه ولادت و اشتباه کارمند اداره سه نمونه از مدارک مورد تایید ثبت احوال است. پس از طی مراحل اداری تاریخ تشکیل بررسی پرونده تغییر سن به فرد اعلام می‌شود. حضور در کمیسیون اصلاح سن الزامی نیست. ممکن است برای بررسی بیشتر به کمیسیون پزشکی نیاز باشد تا مواردی مانند آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام شود. هر فرد تنها یکبار میتواند از این طریق تاریخ تولدش را اصلاح کند. خواهان حق اعتراض به نتیجه پرونده را ندارد.

تغییر سن کمتر از پنج سال

چگونگی تغییر سن کمتر از 5 سال
اصلاح سن کمتر از پنج سال به کمک وکیل

رسیدگی به این موضوع بر عهده دادگستری محل سکونت فرد است. در این مرحله پیشنهاد می‌شود تا با وکیل تغییر سن مشورتی داشته باشید تا به بهترین نتیجه برسید.

با تنظیم دادخواست تغییر سن درخواست خود را مطرح می‌کنید. بر خلاف ثبت احوال اگر فرد به نتیجه پرونده اعتراض داشته باشد، میتواند اعتراض خود را اعلام کند تا پرونده اش مجددا مورد بررسی قرار گیرد. مدارکی که برای ارائه در مراجع قضایی نیاز دارید شامل موارد زیر است:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • استشهادیه
  • گواهی ولادت (در صورت وجود)

هزینه تغییر سن در شناسنامه

مبلغ تغییر سن بستگی به مواردی مانند میزان سن و مدارک ابرازی دارد. به همین دلیل هر پرونده هزینه خاص خود را دارد. اما میتوان محدوده قیمت 300 الی 500 هزار تومانی را بیان کرد. این هزینه شامل :

  1. هزینه دادخواست تمبر غیرمالی
  2. هزینه دفتر خدمات قضایی
  3. هزینه پزشکی قانونی

میباشد. البته اگر از تجربیات یک وکیل استفاده کنید و پرونده خود را به وی بسپارید به هزینه شما اضافه می‌شود ولی مراحل کار سریعتر و با دقت بالایی صورت می‌گیرد.

تغییر سن برای ازدواج

برای انجام این کار باید سنی که در شناسنامه دارید در واقعیت کم تر یا بیش تر از سن شما باشد و ادله قابل اثباتی وجود داشته باشد که این موضوع را ثابت کند. در نتیجه درخواست کاهش یا افزایش سن در شناسنامه برای ازدواج اگر مدرکی ندارید، غیر قابل اثبات است.

تغییر سن به دلیل استفاده از شناسنامه خواهر یا برادر

از دلایلی متداول تغییر سن و تعویض شناسنامه، استفاده از شناسنامه خواهر یا برادر به دلایل مختلفی است. گروه وکلای مشفق فرم تغییر سن به این دلیل را برایتان آماده کرده است که میتوانید از لینک زیر تهیه کنید.

تغییر سن تضمینی

چند سالی است که افراد زیادی خواهان انجام اصلاح سن در کارت ملی خود هستند به همین دلیل انجام این کار سخت‌تر شده است و نمیتوان مانند سایر امور حقوقی تضمین کرد. اما فراموش نکنید که همیشه وکیل اصلاح شناسنامه میتواند به شما کمک کند. جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید.

توجه داشتید باشید که تغییر سن برای مواردی مانند ازدواج، مهاجرت، ورزش و … نیاز به مدارک معتبر دارد. لطفا مقاله را ابتدا با دقت بخوانید و سپس در صورتی که شرایط تغییر سن را داشتید و نیاز به مشاوره حقوقی داشتید نسبت به رزرو وقت مشاوره از سایت اقدام فرمایید. لطفا در صورتی که مدارک کافی ندارید از تماس با شماره های روی سایت خودداری فرمایید. تشکر

سوالات متداول شما

برای اصلاح سن به کجا باید مراجعه کرد؟

اگر اختلاف بیشتر از 5 سال است به ثبت احوال در غیر اینصورت به دادگستری مراجعه کنید. جزئیات در مقاله توضیح داده شده است.

هزینه انجام این کار چقدر است؟

هزینه به مدارک موجود بستگی دارد و از سیصد تا پانصد هزارتومان متغییر است.

آیا تضمینی در مورد این کار وجود دارد؟

با بررسی مدارک و شرایط موجود میتواند بیش بینی کرد که احتمال موفقیت پرونده چقدر است. برای اطلاعات بیشتر با شماره های ما در تماس باشید.

3.8/5 - (19 امتیاز)